top of page

Dieta bogatoresztkowa na czym polega i jakie spełnia funkcję?

  • Aneta Wójcik
  • 5 paź 2024
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 13 mar

         Jest to rozwiązanie dla osób, które mają problemy z motoryką jelit oraz z zaburzeniami ich czynności. Bywa ona niezwykle pomocna w zaparciach.

 

         Dieta bogatoresztkowa polega na zwiększeniu ilości błonnika oraz płynów. Produkty bogate w błonnik należy stopniowo zwiększać do 40–50 g/dobę. Błonnik pokarmowy odgrywa niezwykle istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej funkcji przewodu pokarmowego. Błonnik nie ulega trawieniu i wchłanianiu, wiąże wodę, zwiększa masę kałową, poprawia pracę jelit i co najważniejsze, obniża wartość energetyczną diety. Powoduje również większe uczucie sytości, dzięki czemu czujemy się najedzeni.

 

        Istnieje szereg produktów, które usprawniają pracę naszych jelit. Należą do nich między innymi: suszone śliwki, rodzynki, miód, kefiry, jogurty, kawa, oliwa z oliwek, siemię lniane oraz surówki ze świeżych warzyw.

 

         To, co należy ograniczyć w diecie bogatoresztkowej, to wszystkie produkty zawierające białą mąkę, ryż, kaszę mannę, banany, czerwone wino, czarne jagody, warzywa kapustne, groch, fasolę i bób.

 

         Bardzo korzystne działanie przynosi również wypijanie na czczo pół szklanki chłodnej wody z miodem i namoczoną suszoną śliwką lub łyżeczka masła albo oliwy.

 

        Dietetycy oraz lekarze zauważają, że dieta bogatoresztkowa przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego oraz chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

 

         Jest to dieta, która powoduje przyspieszenie metabolizmu, a tym samym pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

 

         Przed zastosowaniem diety bogatoresztkowej warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który oceni, czy w naszym przypadku przyniesie ona oczekiwane rezultaty.

Comments


bottom of page